Ликовниот педагог од Албанија, Рузмира Бекирај Бејај која заедно со своето тримесечно синче беше дел од 41. издание на Малиот битолски Монмартр, денеска во Црвениот крст Битола однесе донација од прибор за сликање во името на „National Cultural Children’s Center“ од Тирана, Албанија. Донацијата е наменета за волонтерка во битолскиот Црвен крст која има исклучителна дарба за сликарство, но доаѓа од ранливо семејство.

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

„Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…