za nas

По повод 11 мај, Денот на културата во сообраќајот, Сумнал распиш ликовен конкурс во рамките на проектот на тема: „НИЕ, УЧЕНИЦИТЕ, АКТИВНИ УЧЕСНИЦИ ВО СООБРАЌАЈОТ“. Право на учество имаат ученици и млади од 15-29 години од Битола. Учесниците да ги испратат своите цртежи најдоцна до 22.05.2023 година на адреса ул.„Пеце Матичевски“ бр.39, 7000 Битола (НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола) со назнака: За ликовниот конкурс. Најдобрите 3 цртежи ќе бидат наградени за време на изложбата која ќе се одржи на 26.05.2023 година во просториите на битолската библиотека.

343995640 1254540585182284 5208867881890353046 n

Конкурсот е дел од проектот „Еко-пријателска мобилност“ кој е финансиран од Националната агенција за европски програми и мобилност преку Еразмус + програмата на Европската унија. Партнер во проектот е и НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола. „Еко-пријателска мобилност“ претставува иновативна иницијатива за подигнување на свеста кај младите за улогата на сообраќајот во заштита на животната средина.

jk tunis
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…