Хуманитарната Организација „УТЕШИТЕЛ” Битола, во соработка со здружението за едукативни и хуманитарни активности Св.Нектариј Битолски, од 17.07.2023 до 23.07.2023 година, организираа духовен Летен камп за деца по Веронаука, во манастирскиот комплекс Св.Петка во с.Велгошти, Охрид.

356959097 657771399606794 6537661639595191419 n

Во склоп на нивните активностите, а заради промовирање на Православните христијански, морални и етички вредности, како основа за градење на здрави, морални и хумани личности во духот на Нашата Православна вера, се оствари овој проект за деца: ”Летен камп 2023”. На кампот имаше дваесет деца, од повеќе градови на Македонија.

356963204 666952651621853 4243223636206836605 n

На Летниот камп имаше многу активности, од духовно воспитен карактер, морално едукативен, спортско рекреативен и забавен карактер.
Имаа часови по веронаука, по пеење, по цртање, посета на цркви и манастири, учество на Свети Божествени Литургии, но и многу забава, игри и капење.

356973326 221552734192445 7209848386093633944 n

„Целокупниот аранжман во овој проект беше бесплатен, благодарение на љубовта на едно благочестиво и хумано семејство од дијаспората. Се надеваме и се молиме, сета духовна храна која по милоста Божја, дечињата ја доживеаја и почувствуваа, да им биде за јачање на нивниот духовен имунитет, за полесно да ги надминуваат сите премрежја во нивниот живот и да добијат дарови на покајание, смирение, надеж и љубов во нивните души, како и за радост и утеха на нивните семејства и сите нас. До година со Божја помош, се надеваме да имаме повторно ваков Летен камп“, вели проф. Драги Анастасовски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…