По повод 15-ти Октомври – Меѓународниот ден на Белиот стап, Здружението на слепи лица Битола заедно со Лајонсите од Битола организираа марш по битолскиот Широк Сокак. Целта на одбележувањето на овој ден е со цел да ѝ се укаже на пошироката јавност за проблемите и специфичниот начин на живот на кои наидуваат слепите и слабовидите во нашето општество.

311147885 1121492025392989 6827315800997608323 n
311351664 2131670860349730 4937693769193150885ц n

Преседателката на Лајонс клуб Кабадаја Андријана Јанкова Тошеска изјави дека овој марш е марш на надеж дека можностите на слепите лица во општеството и поволностите ќе бидат сé поголеми, а проблемите и решенијата на слепите лица од инфраструктурен и општествен проблем ќе бидат решени.

307262043 1268012483933602 7366699289154541329 n
311480836 632391248305005 3898010401343730712 n

За таа цел Лајонс клуб Кабадаја има донација за слепо дете кое е вклучено во образовниот процес во основното училиште во Битола.

311160634 1114981522739601 2428414822657373813 n
310513911 689072098974157 3934484985784249661 n

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…