IMG 20230220 093021

Ракометниот репрезентативец , битолчанецот Филип Кузмановски, по Магдебург и Хановер, сега е во Вецлар – Германија.

IMG 2cdecf4c5ed5cc2ceba9742237857523 V

Од 2019-та игра за германски клубови. Пред Вецлар играше во Хановер, каде стекна голем број познанстава и пријатели. Тој вели дека спортскиот живот е постојана промена, а за новата средина вели:

IMG 504182f1fdf7d303b11d15ead3f8afdf V

„Таков е спортот, одиме напред и гледаме напред. Се надевам дека овде ќе најдам уште повеќе пријатели. Овде има многу Балканци. Тука е и Миркуловски, со кој и претходно се дружевме во слободно време“ вели Кузмановски за Читај бе кој викендов го имаше своето деби против Фуксе Берлин.

IMG e1d67ff1d04b37772403ac75b1bfbc40 V
IMG 42ac723c2a146b1b396cfade7a6b0a2b V

Вецлар е мал град, кој допрва ќе го истражува Кузмановски, во моментот неговиот приоритет се ракометот и тренинзите и опстанокот во Лигата. Наскоро ќе се одигра натпревар со Ерланген, така што продолжува напорниот тренинг период од кој Кузмановски очекува добри резулати.

Фотографии: Димитар Петковски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…