По пауза од три години кошаркарскиот клуб „Младост“-Битола со три екипи повторно ќе отпатува на меѓународни натпревари во Хрватска и Италија. Ќе се одиграат неколку натпревари во Задар, Хрватска и во Подензано, Италија со категориите: девојки родени 2008/09 и помлади, момчиња родени 2005/06 и момчиња родени 2007/08 и помлади.

Slika 1 2022

Последниве два месеци интензивно се подготвувавме за овие натпревари, знаејќи дека ќе гостуваме во држави каде кошарката е на многу повисоко ниво од нашето. Со противниците добро се познаваме бидејќи во минатото гостуваа на нашиот Велигденски турнир. Одиме да одиграме максимално квалитетно и да постигнеме добри резултати, но пред сè, дружењето и размената на искуство ни е во прв план-ни изјави пред поаѓањето Горјан Стојановски, претседател и тренер на КК „Младост“-Битола.

Експедицијата поаѓа во Сабота, покрај градовите каде ќе се одиграат натпреварите ќе престојува во Будва, Сплит, Венеција, Пјаченца и Верона.

Владимир Прчков

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…