Центарот за европски развој и интеграција од Битола го реализира 10-тото јубилејно издание на изложбата СО ЉУБОВ ОД БИТОЛА кое се состои од 54 фотографии кои ја раскажуваат приказната за Битола од 2013 до денес. Свеченото отворање ќе се одржи на 12.09.2022, понеделник, во 20:00 часот во фоајето на НУ Центар за култура Битола.

viber image 2022 09 11 02 05 33 382

„Со Љубов од Битола – Ода за нашата Битола низ фотографии. На годинешниот конкурс свои фотографии испратија 32 фотографи. Пристигнаа околу 90 фотографии и кога би имале неограничен фонд сите 90 би ги изработиле како приказни за бисерите на Битола  кои може да си ги обесите на ѕид. Но, нашиот буџет е ограничен и како минатите девет години така и оваа стручното жири кое годинава го сочинуваа Роберт Јанкуловски , Весна Пукич и Симона Калица ја имаа задачата да селектираат двасеттина фотографии од кои три фотографии наградија со прво второ и трето место“, велат од ЦЕРИ.

viber image 2022 09 11 02 06 07 073

Времето е четвртата димензија која единствено се мери преку фотографијата. Архитектонските симболи на еден град се сведоштво за начинот на кој луѓето го минуваат својот живот и нештата кои ги оставаат зад себе, а фотографите се тие кои ловејќи ја светлината создаваат визуелно сведоштво за тоа што е сега и овде, и се ризницата која го чува споменот за она што било и што веќе не е. „Со Љубов од Битола“ е ризница од преку 1000 фотографии за тоа како се менува Битола во изминатите 10 години и како битолчани го живеат својот живот. За оваа 2022 година стручното жири од пристигнатите 90 селектира 23 фотографии од 17 автори, кои се сведоштво за архитектонските симболи на Битола.

viber image 2022 09 11 02 05 32 442

Реализацијата на ова 10-то јубилејно издание ја поддржаа Министерство за култура, НУ Центар за култура Битола , Општина Битола – Бит ФЕСТ и SAVA PENZISKO.

  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Колку човек повеќе знае, толку и верата ќе му биде посилна – моќни цитати од писателот Владимир Костов
  Еден од најмаркантните писатели во македонската книжевност со битолско потекло – Владимир …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…