nacko2

Оваа година здружението „Јове Димовски Начко“ одбележува јубилеј – 10 години од прераната смрт на нивниот другар и пријател Јове Димовски Начко.

„Во рамките на одбележувањето на јубилејот како прва активност е нашето гостување на турнирот за ветерани организиран од нашите збратимени пријатели од Општина Бараево, Р. Србија. На овој турнир покрај нас и домаќините на наше големо задоволство ќе учествуваат и ветераните на ФК Црвена Ѕвезда од Белград.

nacko1

По враќањето од Белград ќе следат и другите активности како лeтната крводарителска акција, турнирот на ветерани на кој гости ќе ни бидат ветераните на ФК Пелистер и ФК Тиквеш, а кој ќе се одржи на Ќумурното игралиште во Битола. Ќе следат и низа други активности за кои тековно ќе информираме…“, информираат од здружението.

nacko
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…