nasl

По повод 18 Мај Меѓународниот ден на музеите, во Музејот на Стерјо Спасе во с. Глобочани, Албанија, беше поставена изложбата „Градски костими“, чиј автор е Наде Геневска Брачиќ, етнолог советник.

347826813 979425036572527 7723090853021271859 n

Изложбата се реализираше во рамките на проектот SMART4YOU2, а во соработка помеѓу НУ „Завод и музеј“ – Битола и Директоратот за културно наследство – Корча, како дел од партнерството кое што го сочинуваат и Општина Битола, Општина Пустец и Младинскиот културен центар од Битола.

347642825 994357488596813 9188040047930371075 n

На отварањето на изложбата се обратија градоначалникот на Општина Пустец, Пали Колефски, директорот на Директоратот за културно наследство Аманада Чичи, директорот на НУ „Завод и Музеј“ – Битола, д-р Мери Стојанова, како и авторот на изложбата, Наде Геневска Брачиќ.

347843207 1023264042384700 4834006753571353285 n

На изложбата присутвуваа поголем број на посетители кои со огромен интерес ја проследија изложбата и дискутираа околу поединечни облековни елементи и костими кои претставуваат значаен дел од македонската традиција и култура.

347577816 758507319262583 4372145600694101397 n

Проектот SMART4YOU2 се имплементира во рамките на ИПА програмата з апрекугранична соработка помеѓу Макеоднија и Албанија, и е ко-финансиран од страна на Европската унија и Министерството за локална самоуправа.

meblo trejd cesmi во crni
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…