Фудбалскиот клуб Црно Буки ЗЛ го освои трофејот во годинешниот Куп организиран од Општинскиот фудбалски сојуз Битола. Во куп финалето го победи ФК Кравари, откако после 1:1 во регуларните 90 минути, беа поуспешни во изведувањето на пенали, за на крајот да слават со 4:2.

FK Crno Buki ZL 5
FK Crno Buki ZL 4

ФК Црно Буки ЗЛ оваа сезона ја заврши на второто место во Македонската Трета Лига-Југозапад, а освојувањето на овој Куп е само потврда за напорите на управата на клубот и целиот тим. Претседателот на клубот, Тодорче Кочишки вели дека за нив како клуб освојувањето на купот на ОФС Битола е една сатисфакција за целиот вложен труд. Целта им е да влезат во Втората лига.

FK Crno Buki ZL 6

„Иако зад нас е најуспешната сезона во богатата и долгогодишна историја, сепак не сме задоволни. Наша цел беше пласман во втора лига, но некои работи не одеа според планот, есенскиот дел до 10 коло бевме лидери на табелата, за да во следните кола конкурентот се одлепи. Во овие 4 години во кои се натпреваруваме во трета лига, три пати завршуваме втори и еднаш трети. Наша главна цел е следната натпреварувачка сезона да обезбедиме промоција во втората лига на Македонија. Како претседател упатувам огромна благодарност до неутралната публика од Битола и битолско која во голем број го следеше финалето и ја добивме нивната поддршка. Во иднина продолжуваме посилно да работиме до конечно реализирање на зацртаната цел“, рече Кочишки за Читај бе.

meblo trejd za gradina косацки

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…