Училиштето „Ѓорѓи Сугарев“ од минатата година започна интензивна соработка со непрофитабилната организација од САД „Macedonia Schools Project“.
Носител и координатор на проектот е наставничката по математика Лилјана Василевска, која со помош на директорот Роберт Филиповски остварија неколку замислени идеи.

donacija 01


Имено, во рамките на оваа успешна соработка се обезбедени повеќе од 6000 американски долари, кои беа наменети за: нагледни средства за кабинетите, три клима уреди, а годинешната донација (2500 американски долари) беше искористена за целосно опремување на две училници за најмалите ученици-првачињата.

donacija 02


Училниците сега добија нов современ изглед на училница од 21 век, каде учениците уживаат квалитетно поминато време, користејќи го катчето за релаксација заедно со добра книга. Нивните насмеани лица кажуваат повеќе од пишаните зборови, секако бескрајна благодарност должиме до Macedonia Schools Projekt, без кои ништо од ова не можеше да се реализира и да стане наше реално секојдневие.

donacija 03


Се надеваме и имаме желба оваа соработка да продолжи во иднина со уште поголеми проекти.
Голема благодарност и до директорот на MSP Том Линехам , како и до Васја Јорданова без чија помош немаше да се овозможи оваа успешна соработка.

meblo trejd kupatilo
Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…