Денес и утре во КИЦ Битола ќе се одржат два културни настани. Првиот е оној на младата писателка Марија Бакиевска кој ќе се одржи денеска, петок на 11 ноември во Офицерски дом со почеток во 18.00 ч. со промоција на нејзината книга „ Пушти ги нека зборуваат“…

received 1739558056414614

КИЦ Битола програмската недела ќе ја заврши утре, сабота, 12 ноември во Офицерскиот дом со почеток во 19.00 ч. со една голема по своето значење изложба насловена како „Половина век современа карикатура“ на нашиот познат карикатурист Баже Докуле, можеби најнаградуваниот македонски карикатурист, мајстор на сатирата и цртежот.

на Баже Докуле
Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

  По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…