Како дел од програмата на ЈОУГД „Мајски цвет“ на тема: “Спорт и спортски активности – играме голф”, децата се запознаа со играњето голф. Во тоа им помогна искусниот голф играч, Коста Јовановски од голф-клубот „Пелистер“.

Децата се запознаа со спортот – голф, како се игра, и сите придобивки од него – како да се развие споспбноста за ориентирање во просторот и погодување во одредена цел, да се развие трпението, вниманието, концентрацијата и истрајноста.

Јовановски најави дека ќе продолжи и во другите градинки да ги запознава децата со играњето голф.

336877960 2513952688755718 6393920442190114248 n

Фотографии: ЈОУГД „Мајски цвет“ Битола

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…