Секое попладне, ќе ги најдете во долниот дел на паркот. Да, во Битола се игра голф и веќе една деценија постои Голф клубот Пелистер.

Golf Klub Pelister Bitola 12

Негов основач е Коста Јовановски. Вели голф научил да игра во Кејптаун, Јужна Африка додека бил кај брат му, а тој како спортист морал да се занимава со некаков спорт па го избрал голфот. Потоа играл голф во Германија, каде што работел. Во младоста пак прво играл кошарка, а потоа фудбал.

Golf Klub Pelister Bitola 8

Откако се врати во Битола, го основа голф клубот, а последните години често може да се види како ги учи голф битолчани, кои се на различни возрасти.

Golf Klub Pelister Bitola 2

Вели долниот дел на паркот е идеален за голф, па затоа има изработено и проект за голф терен кој вклучува и мини голф, проект кој го доставил до општината.

Golf Klub Pelister Bitola 7

Менде, кој вели дека една година веќе игра голф, ни го покажа часовникот и колку чекори направил за тренингот – над 10.000 чекори.

Коста пак вели дека иако сите мислат дека со голфот нема никаква физичка активност, реалноста е сосема поинаква.

Коста вели дека оној кој сака да научи да игра голф доволно е да има желба, а целосната опрема ја има клубот.

Кои се придобивките од играњето голф?

Голфот е спорт кој е поволен за здравјето и психата. Го нарекуваат спорт за елитата, но голферите велат – тој е елитен како и секој друг.

Кога ќе ги прашате голферите што е голф, сите ќе ви одговорат дека тоа е начин на живот.

Голф може да играат луѓе од сите возрасти и од двата пола. Тоа е единствениот спорт каде правилата се такви што може да се игра подеднакво со сите без разлика на квалитетот на играта и нивото на знаење. Најважно е да уживате, но да ги знаете правилата за да можат да уживаат и оние околу вас. Тоа се вика почит кон играта и играчот. Партијата голф е и физичка и ментална вежба за целиот организам.

Golf Klub Pelister Bitola 5

Во една игра голф, пешачите приближно 10 до 15 километри без „голем“ напор. Таквото зајакнување и поврзување со природата, поминување неколку часа во прекрасниот амбиент на секое игралиште, нормално поволно делува на човековиот дух.

  Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
  Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

  Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

  Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

  „Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…