На Балканските училишни спортски игри БАЛКАНИЈАДА 2022 кои се одржуваат во Охрид, учениците спортисти на Гимназијата ,,Јосип Броз Тито“- Битола постигнаа одлични резултати екипно и поединечно, во силна конкуренција на осум репрезентации Србија, Црна Гора, Албанија, Босна и Херцеговина, Република Српска, Република Косово, Бугарија и домаќинот Македонија.

Машката ракометна екипа е нов БАЛКАНСКИ УЧИЛИШЕН ШАМПИОН.

287881288 443512237776605 5662313800310723012 n

Ученикот Даниел Зхоу Главевски, кој имаше настап и на Светските училишни спортски игри, е нов БАЛКАНСКИ УЧИЛИШЕН ШАМПИОН во ПИНГ ПОНГ.

288459912 443512144443281 2460031428509280492 n

Ученичката Ана Марија Нечова како ДРЖАВЕН ШАМПИОН во ШАХ имаше одличен настап на БАЛКАНИЈАДАТА и го освои високото второ место.

Женската ракометна екипа на Гимназијата го освои второто место и е нов БАЛКАНСКИ ВИЦЕШАМПИОН.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…