На Балканските училишни спортски игри БАЛКАНИЈАДА 2022 кои се одржуваат во Охрид, учениците спортисти на Гимназијата ,,Јосип Броз Тито“- Битола постигнаа одлични резултати екипно и поединечно, во силна конкуренција на осум репрезентации Србија, Црна Гора, Албанија, Босна и Херцеговина, Република Српска, Република Косово, Бугарија и домаќинот Македонија.

Машката ракометна екипа е нов БАЛКАНСКИ УЧИЛИШЕН ШАМПИОН.

287881288 443512237776605 5662313800310723012 n

Ученикот Даниел Зхоу Главевски, кој имаше настап и на Светските училишни спортски игри, е нов БАЛКАНСКИ УЧИЛИШЕН ШАМПИОН во ПИНГ ПОНГ.

288459912 443512144443281 2460031428509280492 n

Ученичката Ана Марија Нечова како ДРЖАВЕН ШАМПИОН во ШАХ имаше одличен настап на БАЛКАНИЈАДАТА и го освои високото второ место.

Женската ракометна екипа на Гимназијата го освои второто место и е нов БАЛКАНСКИ ВИЦЕШАМПИОН.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…