НУ Народен театар – Битола од фестивалот „Дани Јурислава Коренича” во Сараево која се одигра на 23-ти декември се врати со наградата за најдобра режија ,,Јурислав Корениќ” која оди во рацете на Васил Христов за претставата „ДЕМОНИ”.

320240514 529954492499997 8325807304519687489 n

Народен театар Битола во Сараево последно се претставил во 2005 год. на фестивалот Месс со претставата ,,Тимон од Атина”. По 17год. повторно пред сараевската публика со претставата ,, ДЕМОНИ”.

274228040 4993345994064119 3782954413745253736 n

Претставата „Демони“ е баран и наградуван театарски проект на НУ Народен театар-Битола, кој веќе е виден на Охридско лето, МОТ и фестивалот „Ристо Шишков“, а со фестивалски одличја за најдобри актерски остварувања наградувани се Илина Чоревска и Огнен Дранговски, како и режисерот Васил Христов.

274134640 4993345640730821 1578661930127597155 n 1
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…