Гимназијата „Јосип Броз Тито“ Битола со четири екипи, машката и женската екипа во ракомет, како и тимот за пинг понг и тимот во шах ќе учествува на Балканските училишни спортски игри кои ќе се одржат од 12-ти до 16-ти јуни во Охрид.

„Како шампиони на Гимназијадата одиме на меѓународно ниво, многу повисоко“, вели професорот Михајло Силјанов.

Федерацијата на училишен спорт на Македонија со поддршка на Агенцијата за млади и спорт ќе организира ОТВОРЕНИ БАЛКАНСКИ УЧИЛИШНИ СПОРТСКИ ИГРИ – „ОХРИД 2022“. Целта е зближување на младите спортисти од Балканот, создавање нови познанства, премостување на разликите и обид преку спортот да ја реализираат идејата за ОТВОРЕН БАЛКАН.

На игрите учество ќе земаат околу 450 ученици-натпреварувачи од најдобрите средни училишта од Македонија, Србија, Албанија, Косово, Бугарија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Натпреварите ќе се одржат во повеќе дисциплини.

284551833 396613182497649 1923409996303441341 n

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…