Подарете си го себе најдобриот и најтоплиот подарок што ќе ви ги згрее душите и срцата. ⭐

Бадник, денот пред христовото раѓање, денот кога во целиот свет избил тотален мрак. Се појавила сјајна жолта ѕвезда која ја виделе сите, ја виделе мудреците од исток кој носеле со себе како дар смирна и темјан, ја виделе луѓето, ја видел светот. Таа ѕвезда била единствената која постоела како знак дека ден по мракот ќе настане светлина, дека Христос ќе се роди. Денот пред да се роди Христос – ние сме оние кој треба да ја прошириме радосната вест, да пееме гласно да се чуе до небото како чета ангелска со најсјаните ѕвезди дека нов цар се родил во пештера.

1

Утре, 6 јануари 2024 година, на Бадник ќе тргне Бадниковата поворка во 11часот од пред Офицерскиот дом.

Бадникова поворка Битола 2023

Posted by Читај бе on Friday, January 6, 2023
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…