Синоќа во КИЦ Битола – Офицерски дом, се одржа 29-то издание на “Шопенова вечер”.

314865230 576158750978770 3937512768167661871 n

Настанот е во организација на Друштво за македонско-полско пријателство и соработка “Висла”, Државно музичко училиште – Битола и Полската амбасада во Македонија.

315169469 576162110978434 2110359877153203912 n

На концертот со дела од композиторот Ф.Шопен, се претстваија дваесет и три ученици од основното и средно музичко училиште, од класите по пијано, виолина и соло пеење.

314416834 576161084311870 4291688728416508595 n

На концертот присутните имаа можност да ја слушнат поезијата на Адам Мицкјевич “Неизвесност”, на полски и на македонски јазик. Читаа: Вероника Спасевска и Јована Спасевска.

Свое обраќање имаше и претседателката на друштвото „Висла”, Малгожата Мачковска и претставник на полската амбасада во Скопје.

315165279 576162077645104 2312443510082217932 n

На крајот од концертот, Полската амбасада традиционално ги награди учесниците за нивниот придонес во промоција на музиката на полскиот композитор Фредерик Шопен.

315299721 576162254311753 381496378028752671 n

314358399 188965340287051 5207396594275095177 n
313425890 188965236953728 4011445408429952263 n
Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…