pelagoniski

Во салата на Општина Новаци – се одржаа 23 по ред Пелагонски културно – научни средби кои за цел имаат да ги промовираат научните работни кои потекнуваат од овој реагион и научни работници кои се посветени на промоција на овој регион.

viber image 2023 10 15 10 15 49 595

Веќе 23 години постојано се пишува и говори за научните и културните достигнувања. Се претставуваат археолошки, туристички, правни,историски, јазични истражувања и анализи, во зависност од пријавените учесници. Во склоп на Пелагонските средби 18 години по ред се објавува Зборник на трудови, во кои се тековно застапени трудови од учесници од ширум Балканот и Европа, Австалија, Америка.

На чело на Пелагонските културно научни средби е д-р Весна Калпаковска.

viber image 2023 10 15 10 15 50 382

На Средбите се доделуваат три награди: за животно дело, која оваа година му припадна на проф. д-р Осман Кадриу, златен клас за македонски вознесѝ беше доделена на просветниот работник и литерат Снежана Алексиќ Станојловиќ (Р. Србија) и оваа година првпат се додели наградата „Панде Манојлов“ за млад истакнат поет на Филип Димкоски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…