По 15-ти пат во чест на Свети Наум Охридски се одржа поклоничкото патување „По стапките на нашите предци“ во организација на Х.О Утешител и на Центарот за Православна христијанска веронаука Св.Нектарие Битолски. На поклоничкото патување кое започна во саботата наутро, а заврши вчера на празникот посветен на овој светец, присуствуваа околу 50 верници кои пешачеа околу 10 часа.

291928830 561671705665529 1559422326996600444 n
291147512 2434648210008819 8992227047519090954 n
290697162 483420596921542 7434889518449467942 n

„Дел од групата беа и деца, но и 60-70 годишни поклоници. Патеката е околу 25 км. Пешачевме со многу паузи заради постарите. Кога се префрли планината, кај крстот кој ние го поставивме, читавме акатист на Св. Наум охридскиот чудотворец“, ни раскажа Драги Атанасовски кој потенцираше дека покрај од Битола, поклоници од Прилеп досега имале повеќе пати, а прв пат имаа гости од Скопје и Велес….

Се трга од село Лескоец – Преспа, па преку пресеката на планината, под сенката на високата букова шума, на Националниот парк Галичица, се пешачи до под врвот Магаро. Потоа патот продолжува под зимзелена и листопадна шума, по осветеното планинско патче, газено од илјадници верни души низ вековите, се до манастирот Св.Наум – Охридскиот чудотворец.

meblo trejd popust
Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
Колку човек повеќе знае, толку и верата ќе му биде посилна – моќни цитати од писателот Владимир Костов
Еден од најмаркантните писатели во македонската книжевност со битолско потекло – Владимир …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

„Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…