Алексеј Ивановски од Битола ги воодушеви сите со својот глас откако излезе снимката од неговата изведба на песната од Калиопи, „Црно и бело“ на Забавно Музичкиот Дестски Фестивал ,,МАЛИ АНГЕЛИ“ во Прилеп. Затоа направивме едно кратко интервју со овој млад и надежен музички талент на кого му посакуваме уште многу вакви успешни изведби.

288340709 738781093824415 3846360956077447701 n

Читај бе: Алексеј, најнапред кажи ни нешто повеќе за тебе, колку години имаш, каде учиш…

Алексеј: Имам 10 години, учам во ОУ „Даме Груев“ Битола и во нижо музичко училиште „Тоше Проески“.

Читај бе: Кога ја засака музиката? Кога започна да пееш?

Алексеј: Музиката ја засакав од мали нозе. Од кога научив да зборувам.

Читај бе: Кажи ни нешто за твоето музичко образование...

Алексеј: Завршив музичко 3-то одделение и свирам на гитара.

Читај бе: Раскажи ни нешто за твојот настап во Прилеп, на „Мали Ангели“. Ги воодушеви сите со твојата изведба на „Црно и бело“ од Калиопи. Како ја избра токму оваа песна и какви беа реакциите до тебе после настапот?

Алексеј: Калиопи ми една од омилените пејачи, уживам во нејзината музика и тоа беше пресудно да ја изберам токму „Црно и бело“. Од мојот настап секој беше воодушевен. Настапот на „Мали Ангели“ е мојот прв настап. И голема благодарност до прдоукцијата на „Мали Ангели“ АРТ 10 ПРОДУКЦИЈА.

Читај бе: Каква музика најмногу сакаш да слушаш? Кој ти е омилен пејач, пејачка или пак група?

Алексеј: Најмногу уживам во забавната музика и тоа едни од моите најомилени изведувачи се: Калиопи, Тамара Тодевска, Каролина Гочева, Тоше Проески…

288145811 612000896576353 7608665982034541477 n

Читај бе: Дали имаш настапувано, пеено на друг фестивал или концерт?

Алексеј: Немам.

Читај бе: Каде се гледаш во иднина, дали би сакал музиката да ти биде професија или хоби?

Алексеј: Мојот најголем сон е токму тоа, да успеам со музиката, да ми биде најголем дел од животот како професија.

Неговите родители му ја даваат целосната поддршка.

– Поддршката ја има целосно од наша страна. Забележавме за неговата музикалност од најрана возраст. Музиката ја имаме во семејството и ја сакаме, но нема професионален пејач, велат неговите родители.

Неговиот настап не остана незабележан и од Калиопи.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

„Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…