380576040 715586667276987 2930209011129844258 n

На ден 20.09.2023 година се одржа втората работилница за промоција на слем поезијата меѓу младите. Учесниците имаа можност да се претстават со свои творби и на креативен начин да ја пренесат својата порака. Авторските творби ќе бидат дел од слем натпревар каде што ќе се чуе гласот на младите и моќта на говорениот збор.

Слем- поезијата е одлична можност за младите да ги научат современите уметнички перформнси и да ги изразат своите стихови во вид на личен став со кои ќе поттикнат важни прашања.

Работилницата се одржа во просториите на НУ Универзитетска Библиотека Св. Климент Охридски – Битола, а учество зедоа млади и креативни творци од СОЕУ „Јане Сандански “ – Битола. Предвидени се уште две средби каде што под менторство на проф. по македонски јазик и книжевност Лидија Атанасасовска, како и предавачите Михајло Свидерски и Елена Богдановска, учениците ќе имаат можност да работат на својот слем-настап.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…