Утре, 7 јули по 5 пат во Битола ќе се одржи Џез Фактори Фестивал, кој оваа година е во рамките на Бит Фест. Партнер како и секој година на фестивалот е НУ Народен Театар Битола.

290277498 743757386969412 4860008640935371487 n

„И покрај тешките времиња кои не најдоа, Сашо успева да донесе одлична програма секоја година. Ние ќе се трудиме со што повеќе ресури да влеземе во оваа приказна“, рече Иван Јерчиќ, директор на Народниот театар Битола.

290606548 338447485151200 8366110865295361077 n

Изминативе години, кога неколку фестивали ги откажаа своите издание, Џез Фактори Фестивал одржа одлични изданија со интернационални гости и покрај пандемијата.

290951290 1070464920566197 6996663277265926565 n

„Во таа наша долгорочна визија за фестивалот која ја имавме предвидовме за 5 години фестивалот да го надмине регионалниот карактер и да ги надмине границите на Балканот. А оваа година во тоа успеавме“, истакна Сашо Поповски, директор на фестивалот.

saso

Фестивалот започнува утре со настапот на Фишерманс оркестра од Швајцарија во 20 часот во Народниот театар Битола. Во сабота, на последниот ден од фестивалот, ќе биде доделена и наградата за најдобар млад џез музичар „Гоце Димитровски“ на Александар Бошков.

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

  Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

  Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

  Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

  Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

  Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

  Давор Неќак и Горјана Стојановска приредија незаборавна вечер за битолчани

  Во преполната сала на Офицерскиот дом во Битола, синоќа, во рамките на…