По повод Денот на учителот, 5 Октомври, Здружение на одделенски наставници – УЧИТЕЛ на РСМ и НУУБ„ Св. Климент Охридски“ – Битола потпишаа Меморандум за соработка со цел:

библиотека 6

• Заемна размена на информации, знаења и искуства од областите на образованието и културата;

• Учество, соработка и реализација на заеднички проекти.

• Одбележување на значајни настани преку организирање на работилници, предавања, трибини, промоции и сл.

На настанот се обрати директорот на НУУБ„Св. Климент Охридски“-Битола, м-р Бојан Стефановски, кој на присутните наставници и на сите останати им го честита Денот на учителот, 5 октомври, посакувајќи им плодна работа и понуди соработка со библиотеката предвидени во меморандумот.

библиотека 2

На заедничкото потпишување присуствуваа претседателот на здружението Наташа Тодоровска и дваесеттина наставници од основни училишта од Битола и околината кои се членови на Здружението на одделенски наставници на РСМ.

На средбата се дискутираше на тема – Професија над сите професии –УЧИТЕЛ !

Учителите презентираа активности кои ги реализираат со учениците на редовните и часовите за воннаставни активности. Дел од наставниците рецитираа поетски творби посветени на професијата УЧИТЕЛ.

Мотивациски говори за враќање на достоинството на наставникот преку согледување на неговата важна општествена улога која ја има.

библиотека 5

Нека им е честит 5 октомври – Денот на учителот!

meblo trejd kvaki
Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…