Општина Новаци ќе биде домаќин на 22. „Пелагонски културно научни средби“ на 15 октомври. Станува збор за манифестација кога ги промовира и афирмира македонските научници и културни дејци од пелагонискиот регион и пошироко.

На Средбите традиционално се доделуваат наградите „Повелба за животно дело“која оваа година му се доделува на публицистот Славе Николовски Катин и „Златен клас за македонски вознес“ на Виктор Бивел афирматор на Македонија во Австралија.

Во свечениот дел од манифестацијата ќе биде промовиран 17 Зборник на трудови финансиски поддржан од Министерството за култура на Македонија, во кој се сместени 40-тина научно-книжевни трудови.

„Пелагонските културно – научни средби“ оваа година реализираат низ настани посветени на 120 години од раѓањето на првиот македонски романописец Стале Попов (1902-1965) роден во селото Мелница, Маривско. По тој повод на 17 и 18 октомври во Офицерски ќе се одржат книжевни работилници „Стале Попов-чувар на македонскиот збор“ како дел од офф програмата на Битфест’22.

311466399 1348596479004970 1975187306184098547 n

Учениците од ООУ „Славко Лумбарковски“ од Новаци подготвија  ликовни дела и есеи инспирирани од делата на С. Попов. Со историчарот Васко Гичевски е снимен разговор за книжевниот, социјалниот и историскиот моментум во делото на Стале Попов и зошто тој е посебен, информира д-р Весна Калпаковска, претседател на Пелагонски културно – научни средби.

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…