Сабота, на 1 октомври со почеток од 10 часот на плоштадот Магнолоја во Битола ќе се одржи хуманитарниот настан „Сите заедно во борбата со канцерот”, во организација на Тамара Илиевска и Викторија Брдаровска од Здружението за заштита од сите аспекти – Виктори – Битола. Изминатиов период тие организираа хуманитарна акција за собирање коса која ќе биде наменета за правење перики наменети за лицата болни од рак.

Поразговаравме со Тамара, чија мајка се избори со ракот на дојка, а тој период бил најтежок за неа и нејзината сестра. Во акцијата за донирање коса се вклучени лица од цела Македонија, а средствата кои ќе се соберат од базарот во сабота, ќе се донираат за пациентите кои се лекуваат на околошкото одделение во Скопје.

FB IMG 1664474340664

Читај бе: Кажи ни нешто повеќе за настанот кој ќе го организирате во сабота…

Тамара: Настанот ќе се одржи на плоштадот Магнолија со почеток во 10 часот. Во рамките на настанот ќе имаме базар, музички настап и трибина на која ќе учествуваат доктори.

Читај бе: Која беше причината за да се организира овој хуманитарен настан?

Тамара: Овој хуманитарен настан за мене е од многу големо значење. Во 2015 година мојата мајка беше болна од рак на дојка и додека беше во процесот на лечење, додека примаше хемотерапија и отпадна косата, а во тој момент за мене и сестра ми како деца, посебно како девојчиња тоа беше нешто најстрашно. Па затоа си имав ветено дека после матура и јас мојата коса ќе ја донирам за некое дете кое се бори со оваа болест. И така како наближуваше времето јас сé повеќе размислував и дојдов на идеја да не биде само моја донација да направам нешто поголемо и да помогнам на повеќе деца и млади.

FB IMG 1664474266734

Читај бе: Кој сé ќе учествува и за кого ќе бидат наменети средствата?

Тамара: Во базарот ќе учествуваат околу 30 ракотворци од Битола, но исто така ќе имаме и гости од Прилеп, Охрид и Скопје. Хуманитарниот настан ќе го отвориме со ДЈ Љубиша, а подоцна ќе настапат групата Аманет и настанот ќе го затвориме со Никола Зацески и неговиот бенд. Исто така во 12 часот планирано е да се одржи трибина на која ќе гостуваат доктор гинеколог и психолог.

Средствата ќе бидат наменети за лица заболени од канцер кои во моментот се лекуваат на онколошкото одделение во Скопје. 

FB IMG 1664474322513

Читај бе: Изминатиот период беше донирана и коса. Кажете ни нешто повеќе за тоа, кој сé се вклучи и каде ќе биде донирана косата?

Тамара: Во акцијата се вклучија луѓе од цела Македонија, од сите градови. Се разбира најголем дел беа од Битола, но многу луѓе нé контактираа и ни праќаа по карго.

Косата ние ја праќаме до Сашка Кузманова од Кавадарци која е прва во Македонија што изработува перики од природна коса.

Читај бе: Која е вашата порака….

Тамара: Секој да прави редовни контроли со што цел навремено да се открие доколку има нешто затоа што здравјето ни е најважно.

meblo trejd cesmi во боја
Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Семејството ја испиша од факултет, таа се врати и заврши со 9,80 просек – Сонита Фејзовска од Битола руши табуа за жената Ромка

Никогаш не се откажувајте од својот сон иако не ви дозволуваат да…

Патот до успехот на битолчанецот Антонио Гурабиевски – од физиотерапевт во Романија и Македонија до сопствен бизнис во Америка

Антонио Гурабиевски е 26-годишен битолчанец, кој студенските денови ги помина во Романија…

Еурофарм Пелистер 2 е најубавата приказна што му се има случено на ракометот во Македонија – интервју со Бојан Стерјев

Потекнува од ракометно семејство, играше и ракомет, но од 2020 година активен…

Да имам волшебно стапче би направила да одам и Битола да биде подобро место за живеење за лицата со посебни потреби – интервју со 13-годишната Елена Тунтевска

Во тешки моменти, доволно е само да ја подигнеме главата и малку…