Францускиот лев бек, 27-годишниот Руди Сери потпиша двегодишен договор со РК Еурофарм Пелистер. За клубот и градот вели дека се поинакви од франциските и шпанските, но вели дека ќе се навикне тука. При неговото гостување со Бидасоа Ирун во Битола, бил импресиониран од амбиентот во салата.

viber image 2022 08 10 12 04 02 153

„Одлично ми е тука. Добро сум прифатен во градот и во клубот. Градот е прекрасен, веќе гостував тука како противник и сега сум задоволен што ќе живеам во Битола. За мене ново искуство е тренер кој говори англиски и екипа која комуницира на повеќе јазици во соблекувалната. Напорно работиме, можеби малку повеќе од другите екипи, но имаме многу новајлии и по три недели работа нестрпливо ги чекаме натпреварите. Пасијата на луѓето по ракометот тука е нешто ново за мене. Еднаш гостував со Бидасоа Ирун во Битола и бев импресиониран од амбиентот во салата. Поинаков е клубот и градот од француските и шпанските, но тука сум да научам и да се привикнам на македонскиот стил“, рече Сери.

rudi ceri

Руди Сери (Франција) – лев бек
02.04.1994 во Париз, Франција

2011-2017 – Селестад
2018-2020 – Бидасоа Ирун
2020-2022 – Сесон Рен
2022- Еурофарм Пелистер
Договор (2022-2024)

  80 години ООУ „Коле Канински“ Битола – доделени признанија и пофалници, присуствуваше и семејството Канински
  ООУ „Коле Канински“ Битола го одбележа 80-годишниот јубилеј со свечена академија во …
  Емпатија: Дар или казна?
  Емпатите едноставно знаат, без никакви зборови. Ова знаење оди подалеку од интуицијата …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

  На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…