насловна

РЕК Битола и СОУ Крсте Петков Мисирков од Демир Хисар ја продолжуваат соработката во дуалното образование.

Резултатите од работењето на паралелката што беше формирана минатата година се позитивни за двете страни, а особено задоволни се учениците кои практичната настава ја изведуваат во комабинатот, под будното око на сертифициран ментор, вработен во РЕК Битола.

esm2

Со формирањето на дуалната паралелка, РЕК Битола стана една од македонските компании кои се верификувани во доменот на дуалното образование, што претставува општествен интерес на сите страни вклучени во образовниот процес и, генерално, на македонското стопанство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…