Планинарската група „Олимпус Монс“ по 12 пат на 1 јануари ја организира турата со симболично име „Први на први“, кога вљубениците во планината ќе имаат можност да видат првото изгрејсонце во Новата Година на највисокиот врв на Баба Планина, Пелистер.

4

Членовите на експедицијата со последни подготовки и загревање пред ноќното искачување на планината. Ќе тргнат една минута после полноќ, а очекувано време за пристигање на врвот Пелистер е 05:00 часот.

Пред тргнување се обратија на бината на платото пред Офицерскиот дом пред насобраните битолчани кои вечерва тука ќе ја дочекаат Новата година.

о
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…