На 25.11.2022 во соработка со Здравствениот дом „Д-р Хаим Абраванел“- Битола се одржа „Предавање за дијабетесот и мерење на шеќер во крвта“. За таа цел беа присутни докторката Ангелина Велјановска и сестрата Весна Стоименова. Докторката на почетокот одржа кратко предавање за дијабетесот, а потоа се запозна со здравствената состојба на секој од присутните.

romi naslovna

На крајот, им го измери шеќерот и им даде совети за негово регулирање, притоа упатувајќи ги сите присутни да се консултираат со нивниот матичен лекар. Учесниците беа многу задоволни од учтивоста и пристапот на здравствените работници, како и од добиените информации и услуги. Здравствениот медијатор, Мелиса Комина, исто така изврши контролно мерење на нивото на шеќер во крвта на дел од учесниците кои ог посакаа тоа.

„Изразуваме голема благодарност до докторката Ангелина Велјановска и сестрата Весна Стоименова за соработката. Активноста е поврзана со специфичната цел 1.1 од Здравствениот локален акциски план за Роми кој е веќе усвоен од Општина Битола“, велат од Ромскиот здравствен образовен центар Битола.

Златна камера 300 за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за филмот „За сувите треви“
Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа …
Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола
Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…