Повторно се враќа трендот на шиење уникатни фустани за матурските прослави, вели Вера Попчановска, сопственик на занаетчиски дуќан за шиење и кројачки услуги во Битола. Имало интерес кај младите, а како што се наближуваат матурските прослави, веќе се прават плановите за креацијата со која ќе блеснат на матурската ноќ. Вера смета дека повторно треба да се врати тој тренд на шиење матурски фустани, младите да создаваат сопствени креации, по сопствен вкус.

Вера Попчановска

„Да се врати идејата на младите да создаваат сопствени креации, да прават индивидуални фустани, здолништа. Сега се ближат матурските, да не бидат сите во исти тоалети – направете нешто индивидуално, побарајте било кој шнајдер. За жал пандемијата си го направи своето, но сега повторно има интерес и порачуваат фустани за матури. Имаат различни идеи и ми се допаѓа што се враќа стилот на претходните модели од пред 20-тина години. Се прават комбинации на модерното и традиционалното, има нови материјали кои можат да се искористат и може да се дојде до многу убави модели“, вели Вера.

Вера Попчановска

Во меѓувреме, пандемијата ги погоди многу кројачките дуќани. Со шиење на маски, а сега и со платнените торби се вадеше некој денар, иако со минимална заработувачка, вели Вера. Битолчани досега немаа многу навика да употребуваат торби од материјали, но одлуката за забрана на пластичните кеси, ја разбуди креативноста во нив. Побарувачката се зголеми, а се позаинтересирани се и младите.

„Младите имаат побарувања, имаат идеи, бараат еднобојни и печатат на нив различни лога. Ги користат како чанти, се прави некоја навика. Најчесто повеќе другарки повеќе доаѓаат и си порачуваат“, вели Вера.

Како занаетчии апелираат да се употребуваат што повеќе торби од природни материјали со цел да се заштити околината.

Кројачки дуќани

  За сите разочарувања кои нé отрезниле…
  Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
  „Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
  Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…