Битолскиот театар на годинешното 57. издание на македонскиот фестивал „Војдан Чернодрински” – Прилеп повторно се закити со едни од најзначајните награди за претставата “My name is Medeja” во режија на Себастијан Хорват.

Наградите се следните:

1. НАГРАДА ЗА РЕКЛАМЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА САШО ИЛКОВСКИ

2. НАГРАДА ЗА МУЗИКА ЗА ДРАГО ИВАНУША

3.НАГРАДА ЗА ГЛАВНА ЖЕНСКА УЛОГА СЕ ДОДЕЛУВА НА ИЛИНА ЧОРЕВСКА

4.НАГРАДА ЗА РЕЖИЈА СЕ ДОДЕЛУВА НА СЕБАСИЈАН ХОРВАТ

5.НАГРАДА ЗА УМЕТНИЧКО ОСТВАРУВАЊЕ ВО ЦЕЛИНА СЕ ДОДЕЛУВА НА ПРЕТСТАВАТА “MY NAME IS MEDEJA” ОД МИЛАН РАМШЕК МАРКОВИЌ, ВО РЕЖИЈА НА СЕБАСТИЈАН ХОРВАТ, ВО ИЗВЕДБА НА НАРОДЕН ТЕАТАР – БИТОЛА

Одлуката ја донесе тричлено жири во состав:

Јанко Љумовиќ – претседател

Милош Латиновиќ – член

Мирослав Мики Радониќ

353005409 646637734165074 2837167058416860401 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…