На 12.09.2022 година, директорот на НУУБ „Св.Климент Охридски“ Битола м-р Бојан Стефановски оствари состанок со Роналд Шункнехт од германската организација Југендстил. На состанокот присутни беа програмскиот раководител м-р Јелена Петровска и м-р Фатма Бајрам Аземовска раководител од областа на Развој на библиотекарството, меѓународна соработка, маркетинг и односи со јавноста.
На состанокот се разговараше за новиот Еразмус проект на Библиотеката „Sasas Jekhvar Jekh„ односно за негово продолжување во наредните две години.

306356281 10160342871938679 1083832949527043799 n

Партнерите од Бугарија, Германија, Грција, Унгарија, Македонија, Романија, Србија и Турција ги постигнаа следните проектни резултати во минатиот проект:
Следниве проектни резултати беа постигнати:
1. Избрани се 40 ромски бајки (5 бајки по земја партнер) кои ќе бидат објавени во Европската книга за ромски бајки. Тие ги опфаќаат сите категории на бајки и ја разгледуваат хетерогеноста на ромските заедници.
2. Во секоја земја партнер беше идентификувана издавачка куќа подготвена да ја објави книгата за ромска бајка.
3. Најмалку три познати ромски личности од уметност/култура/спорт/економија од секоја земја-партнер се изјаснија дека се подготвени да ја рекламираат книгата за ромска бајка.

„Ако сакате вашите деца да бидат интелигентни, читајте им бајки.
Ако сакате да бидат поинтелигентни, читајте им повеќе бајки“.

Алберт Ајнштајн

  Библиотеката се грижи и за повозрасните читатели – донација за патрониот празник
  По повод Патрониот празник во холот на Библиотеката од денеска е поставена …
  Рутини кои би можеле да ви помогнат при несоница
  Несоницата понекогаш трае ноќ или две, но во други случаи тоа е …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…