Во период од 12 до 20 Ноември 2022 година Основното училиште „Даме Груев“ -Битола со 4 ученици и двајца наставници Снежана Стојановска и Соња Јанкуловска беа  во посета на гратчето Алвињано во Италија заедно со уште 4 држави Финска, Грција, Литванија и Турција. Посетата и реализираните активности се дел од Еразмус проектот GAME on, кој има за цел подобрување на менталното , физичкото здравје на учениците и поттикнување на водење правилен начин на живот поврзан со здравата исхрана.

315909610 647724086839039 3146878428838923787 n

Во текот на престојот учениците беа информирани  од специјалист  за  здравата исхрана како да ги комбинираат и балансираат здравите нутритиенти преку т.н. „Медитеранска диета“ за подоцна да изработат брошура со совети за здрава исхрана.

316224655 5773867085985611 5722929710018227166 n

Во изработката учениците заедно работеа и ги разменуваа нивните искуства од сопствените земји во однос на темата, како и информациите земени од нутриционистот .

316058901 3370129723219397 3943967750380312916 n

„Имавме можност да ја посетиме и фабриката за произвотство  на моцарела -заштитен италијански производ  и повеке да се запознаеме  со нејзината употреба во гастрономијата. Италија како земја позната по своите пици и пасти, учениците учествуваа во подготовката  и изработката на пица во присуство на познатиот пица мајстор -Pasqualino Rossi.

315533469 3302978433289933 4651391296861077219 n

Ја поврзавме кутурата и традицијата  па учениците имаа можност да се запознаат и со културно историските споменици  на  Касерта, Помпеа и Рим“ истакна на крај координаторот Соња Јанкуловска.

Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

  По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…