Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Битола во соработка со Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, како и со Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот-Битола, вчера во Битола реализираа превентивни активности од кампањата за важноста од користење зимска опрема.

315460325 440754641568402 3264953642167001462 n

Со цел да се потсетат учесниците во сообраќајот, пред се возачите, за законската обврска што од вчера стартуваше – за задолжително носење на зимска опрема, се до 15 март следната година, полициските службеници во непосредна комуникација со возачите на повеќе локации низ градот укажуваа на објективната потребата како на употребата на зимската опрема, така и на проверката на нејзината исправност и исправноста на возилата.

315742345 440754554901744 2615387139328483866 n
123 n 1

Особено се апелираше на прилагодување на брзината на движење според условите на патот, почитувањето на растојанието меѓу возилата, избегнување на нагло сопирање на возилото и секако задолжително носење зимска опрема.

За сите разочарувања кои нé отрезниле…
Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
„Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…