Утревечер во големата сала на Центарот за култура, под диригентската палка на Марјан Бакревски пред битолската публика ќе настапи возобновениот Битолски дувачки оркестар кој од 2015 година изненадува со интересни тематски репертоари на своите настапи.

„Џез, фанк и соул звуци со познатите хитови на Џејмс Браун, Френк Синатра и Стиви Вондер, над 20 музичари на сцена и солистите Нико Ѓоргиевски, Јасна Димитровска и Тамара Стојковска, се интересен избор за концерт кој некако ќе ги најави предпразничните настани. Се надеваме дека со овој концепт ќе освоиме аплаузи од публиката”-истакна Марјан Бакревски кој е иницијатор за обновување на овој оркестар, кој иницијално започна со работа во 70-тите години од минатиот век, но згасна пред повеќе години.

317148615 845604813305349 4100070151351535943 n

Бакревски, кој зад себе има звучни дипломи од Бостонскиот Конзерваториум за Музика (Boston Conservatory of Music), од Моцартеум во Салзбург, Австрија каде што се усовршува со професори од виенската и берлинската филхармонија, концертирајќи со различни ансамбли во Салзбург и оркестри низ Виена, заокружува една лична европска музичка приказна, враќајќи се во Битола каде што работи во Државното Музичко Училиште во Битола и го возобновува Битолскиот дувачки оркестар со кој активно работи и денес.

Концертот е на 30 ноември и почнува во 20.00ч во Центарот за култура во Битола.

jk travel borovec
meblo trejd lajsni

Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…