Приказната за цвеќето е вечен мотив на природата и токму цветните мотиви кои се застапени во творештвото на Пеце Вржовски од самиот почеток, ја носат силната порака за убавото и волшебното, кое што најчесто не го забележуваме.

Во нежните нијанси на акварелите се создава прекрасен свет на бои, симфонија на светли и темни тонови кои на некои цртежи имаат помалку драматиќен акцент кој го покажува сензибилитетот на уметникот. (м-р Јелена Петровска за изложбата на битолскиот ликовен уметник Пеце Вржовски која денеска беше отворена во НУУБ „Свети Климент Охридски“ Битола)

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…