Излезе од печат новата книга – сликовница за деца со наслов „Миленикот Џое“ од Вера М Самарјанин, автор на стиховите и Кети Радевска, илустратор.

Споменот на кучето Џое пренесен преку стиховите на Вера низ илустрациите на Кети.

278150813 722907312223236 3070378590393612201 n

Кети Радевска е родена во Буково, а со ликовна уметност, поточно со творење-цртање, се занимава 23 години. Учествувала со свои дела на голем број домашни и странски фестивали и добитник на голем број награди, признанија и сертификати.

275930444 2855917924707080 8979610775349075201 n

Вера Благојевиќ Самарјанин е една од најпознатите хуманистри на овие простори и добитник на многубројни награди за хуманост. Таа е првиот добитник од Битола на наградата „Мајка Тереза“ од Националниот спомен дом на Мајка Тереза во Скопје, а во 2020 година е назначена за координатор за соработка од Асоцијацијата „Скопјанката Света Мајка Тереза“ за Канада. Има издадено 17 прозни дела, поетски 45 збирки со поезија за возрасни и 1 збирка детска поезија и поезија за деца и 42 сликовници.

278184329 493494449156226 7739580323795447615 n

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…