Гимназијата „Јосип Броз Тито“ – Битола со фантастичен успех на државната манифестација ГИМНАЗИЈАДА 2022 која се одржа во Струмица, единствен спортски настан за најдобрите спортски училишни екипи од средните училишта во Република Македонија.

Женската ракометна екипа на Гимназијата се ШАМПИОНИ, го освоија првото место на ГИМНАЗИЈАДА 2022.

Машката ракометна екипа пак го освоија второто место и се ВИЦЕШАМПИОНИ. Двете екипи ги постигнаа овие успеси под менторство на Проф. Михајло Сиљанов Проф. Антонио Трпковски од Гимназијата „Јосип Броз Тито“ – Битола.

279875666 419912390136590 2822805465836359715 n
Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…