„ФРАНКЕШТАЈН КУНСТ Ко -19“ е насловен најновиот театарски перформанс чиј автор и режисер е Јован Ристовски. 

IVK 9030

Инспирацијата за несекојдневниот перфоманс кој беше премиерно изведен пред битолската публика е романот „Франкештајн“ од англиската писателка Мери Шели (1797-1851).

IVK 8970

Јован  Ристовски спаѓа во младата генерација на македонски режисери во чии театарски и тв зафати – публиката има можност истовремено да се забавува и да учи. Ристовски умее да жонглира со апсурдот и хуморот како режисер и од актерската екипа да го покаже она најдобро што го умеат како тим.

IVK 8878

„Сѐ што сакав да кажам кажав преку перформансот ФРАНКЕШТАЈН КУНСТ Ко -19. Ви благодарам што одвоивте време за да го проследите“ – по  премиерата изјави режисерот.

IVK 9095

Што кажа Ристовски преку театраскиот перформанс?

„Сите бегаме од своите демони. Бегаме, бегаме, трчаме, трчаме. Одбегнуваме. Не признаваме. Лажеме. Игнорираме. Феноменална мизантропија. Сите луѓе ги мразат несреќните. А тие несреќните други несреќи и лоши работи прават. Еј докторе! Што е ова: Храна! А дали им кажа дека оваа храна е посебно подготвена според твој рецепт?“  – е реплика на Чудовиштето која му е упатена на Д-р Франкештајн и на публиката, т.е гостите кои беа присутни според утврден протокол и со покани – не останаа рамнодушни и без повод за размислување.

„ФРАНКЕШТАЈН КУНСТ Ко -19“ на гостите им обезбеди тура низ Офицерскиот дом, така што тие дознаа како се створи чудовиштето. Франкештајн доби ново значење во постпандемикото време: аксиозност, ретки панични напади, панични напади со кои мора човек да се соочи, депресија која мора да ја признае човекот и општеството.

IVK 8708

Беше најавена нова нормалност. Најверојатно секој од нас ќе се или веќе се соочува со себе. 

IVK 8330

Со театарскиот „ФРАНКЕШТАЈН КУНСТ Ко -19“ режисерот Јован Ристовски – Јовица донесе свежина на театрската сцена и во македонската режисерска мисла.

IVK 8863

Мора да се напомене дека претходно ја режираше и претставата „Три“ на знаковен јазик, за подигнување на еколошката свест, (наменета за глуви наглуви лица) која наиде на огромен прием кај младата и возрасната публика, од која подоцна се продуцира и тв-серијал.

 Во „ФРАНКЕШТАЈН КУНСТ Ко -19“ играат:

Никола Пројчевски – д-р Франкештајн

Кристијан Танчевски – Чудовиштето

Катерина Аневска – Д-р Депра

Марија Стефановска – ЦЕО на АТО корпорацијата

Никола Стефанов – Роби, научник од областа на роботиката

Валентин Апостоловски –Био машина-Адам Кунст

Сандра Грибовска – Музата

Водител – Валентин Дамчевски

IVK 8611

Фотограф: Ивона Кочов

Проектот е финансиски поддржан од Министерство за култура.

Репризните изданија на перформансот се во фаза на резервации за настанот во декември и во следнат 2023 година.

Билјана Димко

Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

  30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

  Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

  Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

  Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

  Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

  МЛАДИТЕ СЕ ИДНИНАТА – краток документарен филм

  Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да…