НУ Народен театар Битола е на пат за Бјалисток во Полска, каде на 08.10.2023 г. во недела ќе ја играат претставата „Демони“

Претставата минатата година на Фестивалот МТФ „Ристо Шишков“ доби 3 специјални награди: од кои за режија и комплетно уметничко решение на Васил Христов  и специјални награди за Илина Чоревска и Огнен Дранговски. 

И уште  една награда на Васил Христоов за режија на „Дани на Јурослава Коренича“  во Сараево .

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…