Националната установа – Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола на сите сограѓани им го честита празникот 11 Октомври – Ден на народното востание на македонскиот народ.

11 Октомври 1941 – Денот на народното востание на македонскиот народ е симбол на македонската борба за слобода. На овој ден во 1941 година беше означен почетокот на народно-ослободителната војна и борбата за самостојност и самобитност. На овој ден се слави пожртвуваноста и решителноста на македонскиот народ за слобода и за создавање на самостојна, суверена и независна држава.

310810028 479957750839881 5574379770290912457 n

По повод Денот на народното востание 11-ти Октомври, во холот на библиотеката е поставена изложба на книги со тематика од тој период.

Изложбата ја подготви библиотекарот Маријан Колевски.

311049851 479957767506546 5178202956565042832 n

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…