Филип Стојчевски од Битола, во саботата, на 28.05, учествуваше на европското натпреварување за природен бодибилдинг во Братислава, Словачка – ,,European Powerfit Natural Cup”. Тој беше единствениот Македонец кој учествуваше во категоријата на Classic Physique, која се смета и за една од најпопуларните категории во светот на Бодибилдинг. Филип го освои шестото место на ова натпреварување со едни од најдобрите индивидуиди со кариера во одделот на Бодибилдинг, за кое му беше врачен и медал.

Филип Стојчевски е горд на постигнатите резултати и има во план да продолжи да чекори напред и да учествува на натпреварувања од сличен карактер.

281451878 380825977413552 1743879817765649266 n

„Имам микс од емоции. Се пласирав на шестото место и ми беше врачен медал за истото. Од една страна имав желба да постигнам подобри резултати и да се пласирам на повисоко место, но сепак сум задоволен со постигнатото затоа што тој ден го извадов максимумот од мене. Голема благодарност до спонзорите: Аптеката Rosa Vita, Hardcore Supplement Shop, Taskforse, VT Diet Club и Општина Битола кои мми ја дадоа поддршката за да учествувам. Се натпреварував во категорија Classic Physique која е една од најрастечките категории во последните години и значително популарна во светот на бодибилдинг. Се натпреварував со едни од најдобрите бодибилдери во Европа и успеав добро да се пласирам како деби настап во оваа лига. Следно натпреварување очекувам да ми биде во октомври во Битола на “Paljo Classic” или во ноември во Италија или Унгарија” – изјави Филип Стојчевски од Битола за Читај бе.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

„Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…