Сојуз на борци од НОАВМ 1941-1945 година и граѓаните продолжувачи – Општински одбор – Битола, одржа свечена академија по повод 80 години од формирање на партизански одреди и загинување на битолските партизани од НОАВМ и 75 години – Сојуз на борци од НОАВМ.

borci.. 3

Пред присутните се обратија Ивана Атанасовска и претседателот на Сојузот на боорци, Стефан Бошков, додека настанот започна со настап на дувачкиот оркестар на Државното музичко училиште – Битола.

borci..
borci 6

Бошков најави продолжување на активностите на поставување две бисти на борци, како и реконструкција на Партизанските гробишта за која рече дека наскоро ќе започне.Тој истакна дека битолската организација е најорганизирана и најактивна во целата република, затоа што такво наследство им оставиле нивните претходници.

borci 3

Денеска исто така беа одбележани 80 години од смртта на Народниот херој Стив Наумов, со полагање на цвеќе пред споменикот на Стив Наумов кај Офицерски Дом во Битола.

meblo trejd cesmi 1

  Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
  Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

  „Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

  „Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

  Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…