Синоќа во големата сала на Центарот за култура се отвори првото издание на Интернационалниот Етнографски Филмски Фестивал со проекција на филмот „Poron Hahmosa Pitkin Taivaankaarta” („Како ирвас под небесниот свод”), документарен филм од Марку Лемускалио /Markku Lehmuskallio, Финска, 1993 година.

294956941 1143878809527938 211044504173081033 n

Пред проекцијата, публиката ја поздравија селекторот на фестивалот Тони Гламчевски, градоначалникот на Битола Тони Коњановски и Маја Андоновска Илијевски-директорка на ЦК.

Во следните денови ќе има проекции на вкупно 11 филмови, од кои 6 се долгометражни.

Сите следни проекции се во Малата сала на Центарот за култура од 20.00ч

Со овој настан започна и претпрограмата на 52 издание на ИЛИНДЕНСКИ ДЕНОВИ годинава под слоганот •Од корените….до цветот• а фестувалот ќе трае цели 12 денови.

фотограф | Диоген Хаџи Коста Милевски

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

10. издание на Фестивалот на електронска музика СМОТРА во Старата битолска чаршија

Во Старата битолска чаршија, синоќа се одржа јубилејното 10-то издание на Фестивалот…