Велосипедскиот клуб Пелистер 15-ти Мај од Битола утре ќе се натпреварува на „Пролетната велосипедска трка 2022“ во Косово на која учество ќе земат клубови од Македонија, Албанија и Косово.

278305349 949034155814282 6378082510832820664 n

„Ќе се вози од Приштина до граничниот премин со Македонија и назад до Приштина во должина од 125 километри. „15-ти Мај“ ќе настапи во три категории, кадети, у23 и елит со велосипедистите: Никола Дамјановски, Михаил Богдановски, Андреј Лешнаров, Даим Мухарем и Бојан Стојчевски“, вели Африм Јусуфи, тренер на клубот и воедно селектор на сениорската велосипедската репрезентација на Македонија.

ВК „15-ти Мај“

Со оваа трка се отвора сезоната 2022 во велосипедизам во Косово. Покрак битолскиот клуб, дел од оваа трка ќе биде и МВК Велес од Велес.

278349332 660496838564937 8187094876991343862 n
278280175 652296879400701 1693868959379294410 n

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…