svr bitola1

Вчера и денеска (08/09.02.) од страна на полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Битола, во просториите на основните општински училишта „Даме Груев“ и „Ѓорги Сугарев“ во Битола, беа реализирани едукативни работилници во рамки на превентивниот проект „Безбедни училишта“.


Притоа, на учениците им беа презентирани практичните полициски искуства, како и законските норми во делот на социо-девијатното злоупотребување на социјалните мрежи од страна на децата и тинејџерите – пред сѐ во поглед на сајбер булингот, говорот на омраза и слично.

svr bitola


Полициските службеници укажаа за важноста од правовремено препознавање на ваквите асоцијални појави, нивно пријавување, како и начинот на соработка со сите релевантни институции.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…