3Д Кино Битола при Центарот за Култура – Битола и Амбасадата на Кралството Шпанија го организираат филмскиот циклус – НЕДЕЛА НА ШПАНСКИ ФИЛМ 2022.

Отварањето ќе биде на на 24 ноември (четврток) 2022 год, 20:00 часот во малата сала во Центарот за Култура- Битола со филмот: ШАМПИОНИ (Campeones)

316407716 2244800399041690 4719223659900311245 n

🔴24 НОЕМВРИ (ЧЕТВРТОК) 20:00 ч.
ШАМПИОНИ
(Champions / Campeones)
Игран филм, Шпанија
2018, 124 мин., колор, ХД-видео
Режија: Хавиер Фезер (Javier Fesser)
Сценарио: Давид Маркес, Хавиер Фезер (David Marqués, Javier Fesser)
Улоги: Хавиер Гутиерез, Атенеа Мата, Хуан Маргајо (Javier Gutiérrez,
Athenea Mata, Juan Margallo)

🔴25 НОЕМВРИ (ПЕТОК) 20:00 ч.
ЌЕ ДОЈДЕ ОГНОТ
(O que arde/ Fire Will Come)
Игран филм, Шпанија, Франција / Луксембург
2019, 86 мин., колор, ХД-видео
Режија: Оливер Ласе (Oliver Laxe)
Сценарио: Сантијаго Фијол, Оливер Ласе (Santiago Fillol, Oliver Laxe)
Улоги: Амадор Ариас, Бенедикта Санчез, Инасио Абрао (Amador Arias,
Benedicta Sánchez, Inazio Abrao)

🔴26 НОЕМВРИ (САБОТА) 20:00 ч.
ТЕМНОСИНО СКОРО ЦРНО
(AzulОscuroCasiNegro / Dark Blue Almost Black)
Игран филм, Шпанија
2006, 105 мин., колор, ХД-видео
Режија: Даниел Санчез Аревало (Daniel Sánchez Arévalo)
Сценарио: Даниел Санчез Аревало (Daniel Sánchez Arévalo)
Улоги: Ким Гутиерез, Раул Аревало, Марта Етура
(Quim Gutiérrez, Raúl Arévalo, Marta Etura)

🔴28 НОЕМВРИ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч.
АЈ, КАРМЕЛА
(¡Ay, Carmela!)
Игран филм, Шпанија / Италија
1990, 102 мин., колор, ХД-видео
Режија: Карлос Саура (Carlos Saura)
Сценарио: Рафаел Аскона, Хосе Санчис Синистера, Карлос Саура
(Rafael Azcona, José Sanchís Sinisterra, Carlos Saura)
Улоги: Кармен Маура, Андрес Пахарес, Габино Диего, Маурицио Де
Раца, Хосе Санчо (Carmen Maura, Andrés Pajares, Gabino Diego,
Maurizio De Razza, José Sancho)

🔴29 НОЕМВРИ (ВТОРНИК) 20:00 ч.
ТАЈНАТА ВО НИВНИТЕ ОЧИ
(El secreto de sus ojos /
The Secret in Their Eyes)
Игран филм, Аргентина / Шпанија
2009, 129 мин., колор, ХД-видео
Режија: Хуан Хозе Кампанела (Juan José Campanella)
Сценарио: Eдуардо Сачери, Хуан Хозе Кампанела (Eduardo Sacheri,
Juan José Campanella)
Улоги: Рикардо Дарин, Соледад Виљамил, Пабло Раго (Ricardo Darín,
Soledad Villamil, Pablo Rago)

🔴30 НОЕМВРИ (СРЕДА) 18:00 ч.
ЦРНИ ДИЈАМАНТИ
(Diamantes negros / Black Diamonds)
Игран филм, Шпанија / Португалија
2013, 98 мин., колор, ХД-видео
Режија: Мигел Алкантуд (Miguel Alcantud)
Сценарио: Мигел Алкантуд (Miguel Alcantud)
Улоги: Сетиги Дијало, Хамиду Самаке, Карло Дурси
(Setigui Diallo, Hamidou Samaké, Carlo D’Ursi)

🔴01 ДЕКЕМВРИ (ВТОРНИК) 20:00 ч.
ЛЕСНО Е ДА СЕ ЖИВЕЕ СО ОЧИ ЗАТВОРЕНИ
(Living Is Easy with Eyes Closed/
Vivir es fácil con los ojos cerrados)
игран филм, Шпанија
2013, 108 мин., колор, ХД-видео
Режија: Давид Труеба (David Trueba)
Сценарио: Давид Труеба (David Trueba)
Улоги: Хавиер Камара, Наталија де Молина, Францеск Коломер, Хорге Санз (Javier
Cámara, Natalia de Molina, Francesc Colomer)

За сите разочарувања кои нé отрезниле…
Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
„Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…