Водени од идејата за што посвечено и величествено одбележување по повод 4-ти Ноември, денот на ослободувањето на Битола, Здружението на пијанисти и музички педагози ПИЈАНО Битола, чии основачи се Марија Шамоска Буџаковски и Јана Четелева Белевска во соработка со Државното музичко училиште и КИЦ Битола, на 5 ноември организираше Музички маратон насловен „СО ЉУБОВ ЗА БИТОЛА“.

„Со моќта на музиката, со маратонот – кој е симбол за упорност и издржливост, музичкото училиште кое е еден од брендовите на нашиот град и кое што оваа година одбележува 75 години од своето постоење, и со здружението ПИЈАНО кое постои за Битола и јасно го глорифицира епитетот „Битола, градот на клавирите“, ние сметаме дека во просториите на КИЦ Битола се одржа настан кој долго ќе се памети, а битолчани имаа можност за едно целодневно културно уживање. Овој настан започна во 12 часот со претставување на изведби на млади музички таленти од музичкото училиште, на сите инструменти кои што се изучуваат во училиштето : пијано, виолина,гитара, соло пеење, труба, кларинет, флејта, ударни инструменти, саксофон и.т.н.“, велат организаторите.

Учениците изведуваа дела од различни класични композитори во времетраење од 6 часа и со тоа покажаа зошто ова училиште има толку долга традиција и потврден квалитет. Изведувачите беа поделени во 3 блока на изведби со паузи од половина час помеѓу.

Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…